I tu się farosz ciulnął! (4)

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Jerzy Konikowski zdobył się na "analizę" tej partii:

W partii Wojtaszek wybrał ruch 6…Gf5. Teoria poleca tutaj 6…Sc6, co też zalecam w moich książkach. Następnie Polak nie bronił się optymalnie i to zostało skutecznie wykorzystane przez przeciwnika.

Koniec "analizy". Śmiechu warte.

Wspomniane książki autorstwa Jerzego Konikowskiego ukazały się w 1994 roku. Jak na dzisiejszą teorię debiutow, są już mocno przestarzałe. Wystarczyło "zapuścić" jakiś silnik, żeby zauważyć, że ruch 6...Sc6 nie jest jedynym preferowanym przez dzisiejsze komputery. I nie sądzę, żeby Wojtaszek uczył się debiutow z książek Konikowskiego. Dziwię się, że Konikowski nie skorzystał z pomocy Fritza, jak to sugerowali jego oponenci komentując wartości jego książek. Od siebie dodam, że w czasach, gdy byłem czynnym zawodnikiem, rzadko zaglądałem do książek, a dzisiaj książki szachowe są nostalgiczną relikwią i nie są podstawą nauki debiutów. Po prostu nie nadążają za rzeczywistością.

Dlaczego miałbym kupować książkę za 20-40 dolarów, która dotyczy jednego debiutu i zawiera ok. 180 partii, jeśli za 50-60 dolarów mogę mieć Mega DataBase z ponad 6 milionami partii, w tym 65 tys. komentowanych przez znanych arcymistrzów? ChessBase Magazine załatwia ostatecznie kwestię książek o debiutach - ukazuje się regularnie i omawia nowe trendy debiutowe. Nawet Jerzy Konikowski przyznał w swojej nagonce na Krasenkowa, że Krasenkow uczy debiutów w ChessBase, a Polakom każe uczyć się końcowek. Takie są fakty.

Komentarze   

karol
0 # karol 2015-09-25 02:34
nie wiem kto się 'ciulnął', wiem że choroba Nakamury rozprzestrzenia się wąglik. Tanich chwytów próbował Giri. Sędziowie byli tym razem na posterunku. Jednak Radek źle zniósł całe zamieszanie odpadł z turnieju. Dobrze przynajmniej, że Giri przeprosił.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
karol
0 # karol 2015-09-25 02:35
oto przeprosiny Giri-ego: The winner also told Chess-News about an incident that took place in the second rapid tiebreak. The arbiter warned Giri and added a minute on Wojtaszek's clock.
"Radek is a very pleasant player. We discussed every game with him here in Baku, - Giri says. - But I didn't behave myself during the tiebreak - I was adjusting the pieces when his time was running. I wasn't doing it on purpose, but that's a habit I have. Before we started playing, the arbiter warned me it wouldn't be acceptable - I don't know how he has foreseen it. I wasn't thinking about it during the game though. I was just making my moves mechanically, pressing the clock button and then adjusting the piece which I have moved. So at some point the arbiter warned me - if I do it again I would lose by default. I managed to pull myself together."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje