9 lat temu Macieja był lepszy niż Wojtaszek dzisiaj

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Już odzwyczailiśmy się od nieobecności Polaków w pierwszej pięćdziesiątce listy rankingowej FIDE. Radosław Wojtaszek podzielił miejsca 51-52 z samym Szirowem, którego turniej niedawno wygrał. Za to utrzymał się w klubie +2700. Trochę niesłusnie, bo tak naprawdę jego dokładny ranking FIDE wynosi obecnie 2699,8. Na szczęście FIDE zaokrągla w górę, nie w dół.

 

Dla porównania: w styczniu 2007 Kamil Mitoń z rankingiem 2655 zajmował samodzielne 50. miejsce. Bartłomiej Macieja z rankingiem 2653 zajmował w styczniu 2004 40. miejsce, a z rankingiem 2651 – 91. miejsce na liście rankingowej FIDE z września 2010. Tak to współczynnik K pracuje na rzecz utrzymania Bartłomieja Maciei w grupie rankingowej powyżej 2600.

Celowo nie zamieszczam miejsc Michała Krasenkowa, gdyż nie rozwinął się szachowo w Polsce i nie był „trenowany” przez polskich trenerów. Można spodziewać się, że Michał Krasenkow nie otrzyma intratnej posadki szachowej w Rosji , dzięki czemu dożywotnio będzie pobierał pensję fundowaną przez polskich podatników za to, że nic nie robi (jak to stwierdził w związkowym czasopiśmie „Mat”).

Miłą niespodziankę jest pojawienie się drugiego Polaka, Grzegorza Gajewskiego, w pierwszej setce. A dokładnie na dzielonych miejscach od 100 do 102. Też w niezłym towarzystwie, bo z Tiviakowem i Iturizagą.

Polska jest obecnie na 11. miejscu w świecie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież