MŚ 2016, Dogrywki, 30/11/2016

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Dzisiaj pierwsze posunięcie wykona Peter Thiel, niemiecko-amerykański przedsiębiorca.

peter-thiel

Reuters

Peter Thiel odnosi sukcesy inwestując. Jego majątek Forbes ocenia na 2,7 miliardów dolarów. Był pierwszym, który zainwestował w Facebook, jest współzałożycielem PayPal. Znany filantrop, działacz polityczny. Jest w ekipie prezydenta-electa Donalda Trumpa. Jest też szachistą – jego ranking na liście FIDE obecnie wynosi 2199.

Fundusz nagród

Ponieważ mecz przeszedł do fazy dogrywek, podział funduszu nagród zmienił się. Zwycięzca otrzyma 55%, a pokonany – 45%.

Dogrywki

firstmove

CarlsenNewYork

Magnus Carlsen zachował tytuł mistrza świata w szachach, wygrywając 3-1 w szachach szybkich. Carlsen przyznał, że dążył do tego poczynając od 11. partii.

Carlsen był sfrustrowany przez cały mecz i przez moment dzisiaj w partiach szybkich. Zremisował pierwszą partię i uzyskał dużą przewagę, momentami wygrywającą, w drugiej partii. Nie znalazł jednak wygranej i Karjakin uciekł na remis.

Przełom nastąpił w trzeciej partii. W partii hiszpańskiej, grając czarnymi, zaatakował skrzydło królewskie. Widowiskowa ofiara piona dała mu dominującą pozycję. Być może Karjakin mógł stawiać większy opór, ale po kilku posunięciach ryzyko opłaciło się i przy gorszym czasie Karjakin pozwolił na proste zakończenie.

W czwartej partii Carlsen pozwolił Karjakinowi zagrać ostry wariant sycylijskiej, w którym zagrał trochę niezwykły boczny wariant i wkrótce otrzymał solidną przewagę. Carlsen wydawał się trochę zdenerwowany i pozwolił na kontrgrę. Gdy Karjakin miał bardzo mało czasu, Carlsen pozwolił mu na atak, ale wszystko u niego grało. Zakończenie partii przejdzie do historii: 48... Hf2 49. Wc8+ Kh7 50. Hh6+ z ofiarą hetmana i forsownym matem.

Jest to trzecie zwycięstwo Carlsena w mistrzostwach świata i najtrudniejsze. Karjakin przyznał, że popełnił błędy, miał problem z pamiętaniem debiutowych przygotowań. Doświadczenie Carlsena z poprzednich mistrzostw świata pozwoliło na bardziej efektywne przygotowanie niż Karjakina, który, bez wątpienia, wiele się nauczył.

„W szachach szybkich lepiej być w dobrej formie, a ja nie byłem”, powiedział Karjakin i uważał, że był zbyt dobrze przegotowany w debiutach na takie tempo gry.

„Przewagą było nie myślec za dużo o partii 12, a on myślał”, powiedział Carlsen, który tę partię doprowadził do szybkiego remisu. „Granie czterech partii zamiast jednej wydaje się bardzo dobrym pomysłem.”

Carlsen zamartwiał się po przegranej w ósmej partii. „Miałem w głowie wszelkiego rodzaju negatywne myśli.”

W klasycznej kontroli czasu wynik jest remisowy. W szachach szybkich Carlsen wygrał z Karjakinem 3-1.

Carlsen obronił swój tytuł w dniu swoich 26. urodzin. Jest to wielki dla niego dzień.

Komentarze   

karol
0 # karol 2016-12-01 04:16
Dzizas, Facebook, Pay-Pal czyli 'lewactwo' w ekipie Prezydenta elekta. Na dodatek 'lewactwo' wykonuje 'pierwszy ruch' w szachowym meczu "Tysiąclecia'. Ciekawe co na to 'panoszenie się lewactwa' w Nju Jorku powie Prezes Tysiąclecia. O ile w ogóle wie gdzie znajduje się ta 'oaza' gender i wszelkiego lewactwa'.
BTW świetny cykl reportaży z meczu, sam Golonko by się nie powstydził.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Zbigniew
0 # Zbigniew 2016-12-01 10:20
Karol, nie wiem, czy Ty idziesz w ślady swojego idola, blagiera zza Odry, którego książki uwielbiasz. Poczekaj, w przyszłym tygodniu dostaniesz te wszystkie książki, muszę opróżnić półki. Metoda dawania tytuły postu, który nie ma nic wspólnego z treścią jest w obu przypadkach stosowana nagminnie. Co mają wspólnego Twoje poglądy polityczne (Twoja kandydatka na prezydenta Hillary Clinton) z poglądami ludzi, którzy wykonywali pierwszy ruch w partii. Przecież to Ty jesteś polskim lewakiem z Warszawki i powinieneś być z tego powodu dumny. Ale ta duma nie jest poparta żadnymi faktami. Ludzie ci wykorzystali Waszą lewacką paplaninę i zrobili na tym majątek. Na moim blogu jestem bardzo tolerancyjny nawet w stosunku do przyjaciół. Chyba nie muszę Ci przypominać, co robi koń dorożkarski w Krakowie, gdy koło niego przechodzimy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
czoper
+1 # czoper 2016-12-01 05:03
Już wiadomo czemu Karlsen doprowadził do dogrywki - chciał sobie po prostu sprawić prezent.Gęś una sumus!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje