W Zamościu powstanie Muzeum Szachów

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

kurier lubelski

Joanna Nowicka

muzeumzamosc

 

 (© Jacek Babicz)

Szachy z postaciami z South Park lub figurkami ze śrubek? Takie cuda ma w domu Andrzej Czochra z Zamościa i chce się podzielić swoimi zbiorami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, eksponaty w Muzeum Szachów będziemy mogli oglądać już wiosną.

Andrzej Czochra zbiera szachy od 15 lat. Dziś jego kolekcja  liczy około 150 kompletów i wciąż się powiększa. Kolekcjoner od lat nosił się z zamiarem stworzenia muzeum. 

- To moje marzenie - mówi. Marzenie, które właśnie się spełnia. Andrzej Czochra, razem ze znajomymi, zbiera podpisy poparcia pod tym pomysłem. Lista jest coraz dłuższa, bo idea podoba się zamościanom. 

- Nie mogę sobie wyobrazić 150 różnych kompletów szachów.

Muzeum to świetny pomysł. Oczywiście, że przyszłabym je obejrzeć - mówi Marlena, studentka z Zamościa. 

Kolekcja rzeczywiście może zaskoczyć. Znajdziemy tu m.in. szachy dla dzieci z figurkami ze Shreka, Władcy Pierścieni czy Piratów z Karaibów. Nietypowe są też materiały, z jakich je zrobiono, np. chleb, żywica, śrubki oraz miejsca, z jakich pochodzą (Nepal, Kenia czy Hongkong). Każdy zestaw ma też własną historię. - Pewna osoba sprzedała mi szachy z Malezji, by ratować swoje dziecko. Ojciec upłynniał wszystko co miał, by syn mógł mieć przeszczep nerki - opowiada kolekcjoner. 

W lutym tego roku Czochra został wpisany do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako posiadacz największej kolekcji figurek szachowych. Zamojskie muzeum byłoby pierwszym w Polsce. Ekspozycja będzie się mieścić prawdopodobnie w nowym budynku na zamojskich Plantach. 

Tu wiosną powstanie Punkt Informacji Turystycznej i Historycznej. - Zaproponowałem to miejsce, bo pomysł utworzenia muzeum jest świetny - uważa Tadeusz Lizut, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, który zarządza budynkiem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje