Garry Kasparow próbuje zdetronizować Rosjanina, który rządzi szachowym światem od 18 lat

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Z Moskwy Alec Luhn
theguardian.com, 16 maja 2014

Były mistrz świata jest przeciwko Kirsanowi Iljumżinowowi, który drażni wielu z powodu swoich powiązań z dyktatorami i kosmitami.

Jest to szachowa rozgrywka dość różniąca się od innych: z jednej strony, prawdopodobnie najlepszy szachista wszechczasów, Garry Kasparow, były mistrz świata, a obecnie rosyjski wygnaniec. Z drugiej, Kirsan Iljumżinow, rosyjski multimilioner, chyba najbardziej znany z bliskich kontaktów z dyktatorami takimi jak Baszar al Assad. I z twierdzenia, że został porwany przez kosmitów.

Po oficjalnej rejestracji w tym tygodniu, ci dwaj kandydują do wyborów prezydenta FIDE, które odbędą się w sierpniu podczas Olimpiady Szachowej w arktycznym mieście Tromsø, Norwegia.

Wybory będą epokowym starciem, bitwą między wieloletnim prezydentem i nowym kandydatem, między Rosją a Zachodem, między osobistym mecenatem I korporacyjnym sponsoringiem, między starymi znajomymi, którzy stali się wrogami. Ale przede wszystkim jest to rozgrywka między dwoma najbardziej stanowczymi osobistościami w pełnym ego świecie szachów profesjonalnych.

„Wierzę w kosmos. Budda, Chrystus i Mahomet po prostu przyszli na ten świat, żeby przekazać nauczanie ... Przyszedłem na ten świat, żeby pomóc ludziom”, powiedział Iljumżinow, gdy spytano go, dlaczego startuje do reelekcji w wywiadzie w moskiewskim biurze jego banku Russian Financial Alliance. Jego misją, jak powiedział, jest zaprowadzenie pokoju na świecie poprzez szachy. W związku z tym zobowiązał się do zwiększenia liczby szachistów z około 600 milionów do 1 miliarda w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Ten miliard ludzi jest masą krytyczną. Ministrowie i prezydenci będą pochodzić z tej masy, a przed wydaniem nakazu będą myśleć”, powiedział, powtarzając swoją ulubioną szachową mantrę o myśleniu przed działaniem. „Wtedy skończą się wojny i pokój zacznie panować.”

Gdy Iljumżinow mówi, że wierzy w kosmos, tak uważa. Prezydent FIDE, który jest na stanowisku od 18 lat, wierzy, że cywilizacja ludzka nie jest produktem boga czy ewolucji, ale raczej pozaziemskiej interwencji. Twierdzi, że kosmici w żółtych skafandrach uprowadzili go z jego moskiewskiego balkonu w 1997 roku. I twierdzi, że gra w szachy jest „pewnym kodem, który dała nam inna cywilizacja” i sugeruje, że to może pomóc człowiekowi odzyskać utracone możliwości lotu i telepatii.

Ważniejsze jest to, że krytycy Iljumżinowa patrzą na zobowiązania wobec FIDE. Kasparow nazwał jego wypowiedzi na temat istot pozaziemskich „katastrofą dla organizacji” i przeszkodą na drodze rozwoju. Image Iljumżiowa wpływa na oczekiwany mecz o mistrzostwo świata w listopadzie między rekordowym talentem szachowym Magnusem Carlsenem a byłym mistrzem świata Viswanathanem Anandem, który ciągle nie ma sponsora lub miejsca po terminie składania ofert.

„Żaden zachodni sponsor nie będzie z kimś, kto mówi o kosmitach i odwiedza wszystkie najgorsze dyktatury na świecie”, powiedział Kasparow przez telefon z jego ostatniego przystanku kampanii w Oslo. Arcymistrz opuścił Rosję w ubiegłym roku z powodu obawy przed politycznym oskarżeniem po latach politycznej opozycji i policyjnych zatrzymań. W lutym przyznano mu chorwackie obywatelstwo; wybrał ten kraj, gdyż pozwolono mu zatrzymać rosyjski paszport.

Oszczercza kampania w tym roku jest w pełnym rozkwicie, z obiema stronami nadszarpniętymi skandalem. Wyciek pokazał, że Iljumżinow i Andrew Paulson, londyński przedsiębiorca, który założył kilka popularnych rosyjskich mediów, planowali stworzenie firmy do organizowania imprez szachowych, dzieląc się zyskami.

Inny wyciek ujawnił coś, co wydaje się być systemem kupowania głosów między Kasparowem a sekretarzem generalnym FIDE Ignatiusem Leongiem. Obaj temu zaprzeczyli. Kasparow później opublikował na swojej stronie kopię ostatecznej umowy z Leongiem, a Iljumżinow powiedział, że kontrakt z Paulsonem nigdy nie został zatwierdzony.

Iljumżinow zaprzecza, że FIDE ma problemy z przyciąganiem sponsorów, argumentując, że $5,5 mln (£3 mln) uzyskano dla ostatniego meczu o mistrzostwo świata. Powiedział, że trzy kraje wyraziły zainteresowanie goszczeniem meczu Anand-Carlsen, ale jeśli wszystko zawiedzie, sam da gotówkę. Przez lata wydał ok. $80 mln własnych pieniędzy na szachy, w tym $1,5 mln na sponsorowanie w 2003 roku meczu między Kasparowem i szachowym programem Deep Junior, który zakończył się remisem.

Jeśli chodzi o ramię w ramię z dyktatorami, Iljumżinow ma talent do pokazywania się w krajach, gdzie osoby publiczne od dawna są opuszczone. Rozegrał przyjacielską partię szachów z Muammarem Kaddafim w Trypolisie podczas bomardowania NATO w 2011 roku i odwiedził Saddama Husseina krótko przed inwazją USA w 2003 roku. W 2012 roku spotkał się w Damaszku z Assadem, żeby przedyskutować Iljumżinowa ukochany program szachy w szkole.

Jako prezydent rosyjskiej republiki Kałmucji w latach 1993-2010, Iljumżinow niewątpliwie ma bliskie związki z Kremlem, a w jego biurze wisi tkany dywan z twarzą Putina. Arkadij Dworkowicz, doradca ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, wysłał uzbrojonych ludzi do siedziby Rosyjskiej Federacji szachowej, gdy ta organizacja na krótko poparła Anatolija Karpowa przeciwko Iljumżinowowi na stanowisko prezydenta FIDE w 2010 roku. I, to jest wymowne, ostatnią dużą inwestycją FIDE było zabezpieczenie $1 mln na program szachy w szkole od nalezącego do rosyjskiego państwa koncernu naftowego Rosneft.

Strona FIDE poinformowała w tym tygodniu, że 56 federacji krajowych poparło Iljumżinowa, podczas gdy tylko 20 poparły Kasparowa. Ale według brytyjskiego arcymistrza Nigela Shorta, który popiera Kasparowa jako człowieka, który rozwiąże „problem wiarygodności” FIDE, wyścig będzie bardzo wyrównany.

„Z pewnością nie będzie tak jak w 2010 czy 2006 roku, gdy Iljumżinow odparł przeciwników dość przekonująco”, powiedział.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dodatkowe informacje